Згідно аюрведою, ніс – це двері, що ведуть до мозку. Насья відкриває і очищає канали голови, покращуючи оксигенацію (постачання киснем) і потік прани, що робить досить сприятливий вплив на мозкову діяльність.
Насья показана при захворюваннях голови і шиї. Вона з успіхом застосовується при сухості носових проходів, закладеності придаткових пазух, при застуді, хронічних ринітах і синуситах (в т.ч. алергічних); вона приносить полегшення при хронічних судинних головних болях, мігрені, епілепсії, а також робить позитивний вплив при розумовій відсталості і дегенеративних захворюваннях мозку.
Насья допомагає при проблемах з очима і вухами, серед яких дефіцит слізної рідини і сльозоточивість, хронічному подразненні склери, кон’юнктивіті, глаукомі, втрати слуху і дзвоні у вухах, а також при втраті нюху.
Традиційно для проведення насьї використовуються два типи речовин – лікарські порошки та лікарські масла. Згідно «Чараки», існують три різні цілі використання речовин обох типів:
1) сприяти секреції, відкріпленню і винесенню токсичних речовин з організму (це – шодхана насья);
2) для досягнення заспокійливого ефекту (це – шамана насья) і
3) для забезпечення харчуванням тканин цієї області (це – брухана насья).
Залежно від потреб пацієнта кожен з перелічених ефектів може бути посилений специфічним підбором діючих інтраназальних речовин. Тишнов шіровіречана відноситься до процедур насья типу шодхани. У цій процедурі використовуються трав’яні субстанції на основі кунжутного масла. Трави, які використовуються в приготуванні із- гарячими, гострими і проникаючими властивостями. Вони підсилюють секрецію, що сприяє видаленню ами з носа і голови. Цей тип лікування ефективно позбавляє від головного болю, тяжкості в голові, закладеності носа і збільшеності мигдалин.
Шамана і брухана відносяться до заспокійливим і годує типам насьі. У них зазвичай використовуються солодкі субстанції типу ги, лакричника і інших солодких трав, а також сметани. Шамана («заспокоєння») пом’якшує симптоми і не усуває причину захворювання. Наприклад, при закладеності носа через набряк слизової вача (аїр) в кунжутному маслі швидко знімає набряк і повертає легкість дихання. Ця засіб особливо корисно для людей з бронхіальною астмою. Воно також дозволяє контролювати чхання і носові кровотечі.
Брухана ( «харчування») – це скоріше поживна, ніж очищаюча процедура. Вона загострює почуття, збільшує здатність до концентрації при розладах уваги, допомагає при епілепсії, розумовій відсталості і дегенеративних захворюваннях, зокрема, при хворобі Альцгеймера. Початкова доза масляного настою становить 8-12 крапель в кожну ніздрю. Її поступово збільшують до 15 крапель. При зазначених захворюваннях зазвичай використовується масло ванчандрія вартхана. Трави, які використовуються в цьому складі, відомі протягом тисяч років своїм омолоджуючим впливом. Серед них Ашваганда (Vittaria somnifera), піппалі (Viter langum), балу (Sida cordifolia), а також сім інших омолоджуючих трав.